KATA GOJU-RYU
KATA, czyli formy, występują prawie we wszystkich sztukach walki Chin i całej Japonii - oczywiście na czele z Okinawa. W stylu Okinawa Goju-Ryu występuje 12 kata, z czego 9 form pochodzi z przekazu mistrza Ryu Ryu Ko, a pozostałe są autorstwa Sensei'a Chojun Miyagi.
Wszystkie te formy stanowią jakoby alfabet nauki - który osoba ćwicząca z czasem poznaje. W formach tych zawarty jest rdzeń technicznej wiedzy ukazując podstawowe i zaawansowane rozwiązania różnych technik obronnych, uprzednio sprawdzonych. W układach tych kolejność ruchów i sposob ich wykonywania są z góry ustalone, gdyż każdy blok i technika ataku ma precyzyjnie określone zaDanie: np. kata Sepai, Kururunfa, Sesan i Sunparunpei, pokazujące prawdziwą naturę Okinawan Goju-Ryu, zawierają elementy szarpnięć przeciwnika do siebie, by nastepnie nadziać go na ostrą kontrę. Te kata są bardzo skuteczne w realnej walce.
Fundator stylu Goju-Ryu - Sensei Chojun Miyagi, zawsze powtarzał, że jednym z najważniejszych kata jest Sanchin. Trening Sanchin to rozwój fizyczny ciała, to poprawa stanu organów wewnętrznych, swoisty "masaż energetyczny" meridianów, którymi krąży energia qi. Poprzez Sanchin uczymy się koncentracji siły w centrum Tanden. Oczywiście wiedzieć o tym to jedna rzecz, a odczuwać i korzystać - to druga.
Sposród 12 kata, które wystepują w Okinawan Goju-Ryu możemy wyróżnić dwie grupy form:
HEISHUGATA
Trzy Walki
Obracające Dłonie
KASHUGATA
Uderzyć i Zniszczyć nr 1
Uderzyć i Zniszczyć nr 2
Niszczące Uderzenie
Kontrolowanie i Panowanie Nad Walką
Walka w Czterech Kierunkach
36
18
Kontrola Poprzez Dystans i Błyskawiczny Atak
13
108 Technik
Współcześnie w/w kata Goju-Ryu uczone są w podanej kolejności. Przy czym Sanchin — technika oddechowa — jest wprowadzana najwcześniej.
W tradycyjnym nauczaniu Sanchin było techniką wiodącą, od niego zaczynała się nauka Goju-Ryu. Zdarzało się, że adepci ćwiczyli wyłącznie Sanchin przez pierwsze 4-5 lat.
Kata to formy walki. Są szczególnym rodzajem treningu ciała i umysłu. To demonstracja własnego rozumienia karate,
wyraz osobistego zaangażowania technicznego i własnej dojrzałości technicznej.
Wielokrotne powtarzanie tych samych ruchów obrony i kontrataku, wykonywanie ich z coraz większą siłą i szybkością powoduje przejście wyuczonych sposobów walki w odruchy warunkowe, wykonywane automatycznie, przed zaistnieniem w świadomości konieczności ich zastosowania.
5 filarów dobrze wykonanego kata
-
Mocne, zdecydowane spojrzenie (gotowość do walki)
-
Poprawne, mocne postawy (dojrzałość techniczna)
-
Pełne energii techniki (wyraz pilnej pracy)
-
Nienaganne KiAi / YaGi (będące przejawem zaangażowania całego ciała)
-
Nieprzerwana zanshin/ czujność